LITERATURA

Kniha - nejcennější dar

Kniha, na níž se autorsky podílel Steve de Shazer, tvůrce krátké terapie zaměřené na řešení. Přístup de Shazera a jeho spolupracovníků vznikal velmi pragmatickým způsobem: ve snaze objevit, co doopravdy v terapii funguje a klientům pomáhá, se snažili oprostit od všeho ostatního. Tak postupně opustili diagnostiku a analýzu problémů a vytvořili koncept tzv. zázračné otázky: "Představte si, že by se jedné noci, zatímco budete spát, stal zázrak - a všechny vaše problémy by se vyřešily. Podle čeho byste si toho všiml? Co by bylo jinak? Jak by se o tom dozvěděla osoba XY, aniž byste se jí slovem zmínil? Kdo by si toho všiml jako první? Podle čeho?" Kniha zahrnuje četné ukázky terapeutické práce s klienty. Shazerův přístup a jeho techniky jsou dnes v různých modifikovaných podobách nedílnou součástí systemické terapie a koučování. Knihu ocení psychoterapeuti, poradenští pracovníci, koučové, manažeři, lidé usilující o seberozvoj, .....

Jednou kolem finského psychoterapeuta Bena Furmana projel motocyklista, který měl na předním skle anglický nápis "Nikdy není pozdě na šťastné dětství". Snaha této větě porozumět se Furmanovi stala impulzem k napsání knihy. Ve dvou rodinných časopisech uveřejnil malý dotazník zahrnující tři otázky: "Co vám osobně pomohlo zvládnout obtížné dětské zážitky?", "Co jste se naučili ze svého těžkého dětství?", "Jak jste později v životě získali zážitky, které vám v dětství chyběly?" Následně obdržel na 300 dopisů. Na základě jejich četby a zkušeností se svými klienty i z různých literárních zdrojů Furman došel k následujícím zjištěním: Važte si toho, jakým způsobem jste překonali těžkosti svého života. Vnímejte své problémy jako zkoušky, které vás mohou dostat dále. Všímejte si zdrojů, které jsou ve vás a kolem vás. Zaměřujte pozornost na znamení, která ukazují, že jste na správné cestě. Uvědomte si, co od života očekáváte. Důvěřujte, že si zasloužíte dobrou budoucnost. Kniha byla zahrnuta mezi 100 mistrovských děl psychoterapie, dočkala se překladů do mnoha jazyků a stala se bestsellerem. 


Kniha svou základní myšlenkou navazuje na knihu Steva de Shazera Zázračná otázka. I zde dostává klient instrukci, aby si představil, že zatímco spal, stal se zázrak a jeho prob lém se vyřešil! V tomto případě je problémem nadměrná konzumace alkoholu. Protože dotyčný spal a nevěděl, že se zázrak udál, terapeut/ kniha ho vyzývá, aby formuloval, co je po probuzení známkou toho, že se stal zázrak a problém je vyřešen. Autoři nic nezakazují, nenařizují, ale směřují čtenáře k pohledu do sebe a k formulaci vlastních, konkrétních a dosažitelných cílů, jejichž naplněním se z takové představy budoucnosti stává realita. Prakticky pojednaná kniha přináší radikálně nový a účinný přístup k problémové konzumaci alkoholu. Je určena problémovým konzumentům alkoholu a jejich blízkým, může však být cenným zdrojem i pro terapeuty a sociální pracovníky. 


Cílem knihy je poskytnout praktickou příručku systemického koučování, příručku, již lze přímo použít v praxi. Zájemcům o koučování kniha ukáže, jak rozpoznat kouče od toho, kdo jen využil moderního názvu. Náhled do kuchyně systemického koučování může člověku umožnit být kompetentnějším, náročnějším partnerem kouče. 


Koučování je způsob, jak krok za krokem vybudovat víru v sebe, ve vaší hodnotu, ve vaše sny! Zakázaná učebnice vás zavede na výcvik v koučování. Společně se třemi hlavními hrdiny projdete vzděláním profesionálních koučů. Vyprávění tří účastníků výcviku zahrnuje nejen cvičení, metody a techniky koučování, ale také příběhy jednotlivých postav. Každý charakter dává čtenáři trochu jiný pohled na výcvik i na jednotlivé techniky. Kniha je poutavým čtením nejen pro kouče, je zároveň inspirací a nástrojem pro všechny čtenáře, kteří se zajímají o moderní psychologii a osobní rozvoj. 

Kniha detailně představuje základní principy koučování zaměřeného na řešení a prakticky přibližuje nástroje, které lze využít při práci s klienty (reflektování, připojování ke klientovi, rozvíjení řešení, "tanec kolem problému"). Vše je ukázáno na příkladech z praxe. Kniha obsahuje četné modely a pomůcky vytvořené přímo autory nebo inspirované zahraničními kolegy, s nimiž autoři spolupracují. Jedná se o první ucelenou publikaci o koučování zaměřeném na řešení u nás. Mgr. Leoš Zatloukal, Ph.D. et Ph.D., absolvoval doktorské studium v psychologii a v sociální práci se zaměřením na management a poradenství. Bc. Pavel Vítek vystudoval andragogiku. Oba autoři za sebou mají komplexní psychoterapeutický výcvik v systemickém přístupu a četné další kurzy a semináře, zejména pod vedením zahraničních lektorů. 

Když se Furman a Ahola v devadesátých letech 20. století rozhodli aplikovat principy krátké terapie zaměřené na řešení v pracovní oblasti, byli v této oblasti světovými průkopníky. Jejich snaha odvrátit pozornost od problémů k žádoucímu stavu a cílům se však ukázala jako účinná. Postupně vypracovali velmi přehledný a srozumitelný model "dvojité hvězdy", který je určen pro vedoucí i podřízené, členy pracovních týmů i různých komunit. Autoři zjistili, že největší vliv na to, jsou-li lidé v interpersonálním kontaktu v práci spokojení, mají čtyři faktory: jestli se jim dostává uznání, jestli zakoušejí úspěch, jestli je o ně pečováno a jestli se v práci mohou zasmát. To je jedna čtyřcípá hvězda jejich modelu. Čtyři cípy druhé hvězdy představují náročné pracovní momenty: diskusi o problémech, dávání a přijímání kritiky, práci s urážkami a způsoby, jak se vyrovnat s nezdary. Každý z těchto osmi faktorů je v knize jasně popsán za pomoci mnoha tipů, příkladů a otázek. 

Knihu slavné americké terapeutky Insoo Kim Berg lze číst jednak jako příručku pro práci s rodinou, jednak jako přehled základních myšlenek krátké terapie zaměřené na řešení. Zájemci o obě témata ocení její stručnost, přehlednost, jasnost i "geniální jednoduchost". V knize se objevují snad všechny základní myšlenky krátké terapie zaměření na řešení: odklon od problémů ve prospěch řešení; důraz na výjimky a na malé změny; zájem o klientovy cíle, jeho úspěchy i silné stránky; pravidla typu "nespravuj, co není rozbité" či "dělej víc toho, co funguje" atd. Zároveň s tím jsou představeny mnohé "techniky", které z těchto myšlenek přirozeně plynou, např. zázračná otázka, měřicí otázky, skládání komplimentů, přerámování. Právě takový kontext uvažování, který se zabývá tím, co chtějí sami klienti a co jim zároveň přináší sebemenší prospěch při řešení jejich potíží, umožňuje autorce, aby pracovala i s lidmi, kteří jsou obvykle považováni za "nespolupracující" či "nemotivované". 


Cesta za nalezením vlastního potenciálu a větší spokojenosti je zároveň ilustrována pohádkou, v níž můžeme znovu objevit nejen tyto poznatky, ale i sebe samotné. Proč využíváme jen malou část našich schopností a kapacit? Jak ovládnout zákonitosti, kterými se řídí kolísání naší energie, výkonnosti a spokojenosti? Těmito otázkami se zabývá psychologie koučování, která je v této knize představena nejdůležitějšími poznatky a na ně navazujícími cvičeními. Cesta za nalezením vlastního potenciálu a větší spokojenosti je zároveň ilustrována pohádkou, v níž můžeme znovu objevit nejen tyto poznatky, ale i sebe samotné. 


Barvy můžeme zkoumat z hlediska fyzikálních zákonitostí, stejně jako z hlediska jejich psychologického působení. Obě na první pohled rozdílné cesty nás nakonec zavedou k fyzikálnímu i duchovnímu principu, který se skrývá v jejich pozadí - k tajemnému Světlu. Pohádka je vhodná nejen pro děti, ale i pro dospělé. Je bohatě vyzdobena celostránkovými barevnými ilustracemi.


Úchvatná kniha vypráví o neobyčejném terapeutovi, který vyléčil celé oddělení mentálně postižených recidivistů, aniž by kteréhokoliv z nich viděl. Kniha popisuje jeho metodu a skutečnou příčinu všeho, co se vám přihodí a jak "očistit" negativitu. 

Populárně naučná publikace určená široké laické i odborné veřejnosti. Vysvětluje, co je psychosomatika a psychosomatické principy léčení.Kniha představuje 5 základních aspektů psychosomatického vnímání a jeho vztah k dalším oborům jako je západní i východní medicína, biologie, psychologie, kvantová fyzika i spirituální vědy. Odhaluje kouzlo spojitosti světa.
Kniha je členěna do 8 kapitol:
Úvodní kapitola představuje základy psychosomatiky a systemického chápání dynamiky nemocí.
Následujících 5 kapitol se věnuje pěti aspektům psychosomatického vnímání nemoci, tedy BIO-PSYCHO-SOCIO-SPIRITuálně-ENERGetickému modelu.
7. kapitola se zabývá vybranými tématy nemocí, nahlíženými z psychosomatického hlediska.
8. kapitola je zamyšlením nad rozdíly péče západní medicíny a psychosomatického přístupu.


V myšlení můžeme být malicherní, ale také velkorysí. Kdo si zapamatuje bohatství praktických rad a originálních technik, snadněji dosáhne úspěchu. Již klasická kniha pro všechny, kteří dbají o své výsledky. 

V tomto aktualizovaném vydání svého bestselleru Všímavý kouč představuje expert na koučink Doug Silsbee svůj praktický model tzv. Septetu jako ideální nástroj pro vedení koučinkových rozhovorů s výkonnými pracovníky, kouči a jinými profesionály. Model rozlišuje sedm rolí (neboli Hlasů), které může kdokoliv ve své koučinkové roli používat, když vstupuje do dialogů posilujících učení. Jsou to: Mistr, Partner, Tazatel, Reflektující, Učitel, Průvodce a Dohlížitel. V této knize Silsbee osvětluje dynamiku vztahů mezi těmito sedmi rolemi a ukazuje, jak je integrovat do šikovné strategie, kterou lze aplikovat na každý koučinkový rozhovor.Kniha Všímavý kouč je praktickým zdrojem zdokonalování koučinku, nabízejícím užitečná cvičení a ukázkové dialogy pro porozumění a aplikaci Silsbeeho modelu. V průběhu celého textu klade autor značný důraz na znalost sebe sama a všímavost, které jsou integrovány do modelu Septetu. 

Formou intenzivní diskuze tři průkopníci a zároveň jedni z nejodvážnějších myslitelů naší doby otevírají západnímu myšlení nové obzory, zamýšlejí se nad možnostmi míru v dnešním světě, nad současnými změnami ve společnosti a také nad tím, jak k těmto změnám můžeme sami přispět. Uvažují o roli umění, vědy, vzdělávání, o cílech a hodnotách, o novém světovém názoru, náboženství a spiritualitě a v neposlední řadě o vědomí - stav našeho vědomí je totiž klíčovou záležitostí, na níž stojí téměř všechno ostatní. Revoluce vědomí nás seznamuje s tím, jak se uprostřed globálních změn, které dnes probíhají ve všech částech světa a v každé sféře života, začíná radikálně proměňovat naše mapa reality.
Ken Wilber se ptá, kam složitý vývoj naší doby povede. Peter Russell odpovídá: "Každý kousek se počítá. ... My všichni jsme součástí téže evoluční vlny. Nejdůležitější otázka, kterou si musíme položit, zní: Jak mohu svůj vlastní život uvést do většího souladu s touto vzedmutou vlnou? Jak mohu svým nepatrným dílem napomoci k tomu, aby tato změna postoupila o kousek dál?"


Esotrerika, psychologie i medicína. Fascinující příběhy, které obsahují Grofův půl století trvající průzkum oblastí, které konvenční psychologie dosud nezmapovala. Od prvního zážitku s LSD, který dr. Grofovi poskytl záblesk kosmického vědomí, až po jeho zatím nejčerstvější dílo Holotropní dýchání, i tato kniha zkoumá fascinující pokusy v oboru astrální projekce, pozoruhodné případy synchronicity, upamatování se na vlastní porod a prenatální život, přežití vědomí po smrti a mnoho dalších témat. Při jejím čtení se nám naskýtá úchvatná možnost vypravit se za hranice běžného vědomí, která každopádně otřese základy toho, co jsme doposud považovali za realitu, a nabídne nový pohled na náš lidský potenciál. 


Tento čtenářsky přístupný a ucelený přehled díla Stanislava Grofa, jednoho ze zakladatelů transpersonální psychologie, byl sestaven se záměrem, aby se s jeho prací mohla seznámit i širší veřejnost. Tato zcela nová kniha nejenže sumarizuje jeho profesní dráhu a předchozí díla, ale také potvrzuje Grofův neocenitelný přínos pro moderní psychiatrii a psychologii, zejména jeho ústřední pojetí holotropního zážitku, v němž slovo holotropní znamená "směřující k celistvosti". Grof neustále poukazuje, že stávající základní předpoklady a hypotézy současné psychologie a psychiatrie si žádají radikální revizi, která se zakládá na intenzivním a systematickém zkoumání holotropních zážitků. Předkládá názor, že radikální vnitřní transformace lidstva a jeho pozvednutí na vyšší úroveň vědomí může být naší jedinou šancí do budoucna. 

 Předpokladem prospěšné týmové supervize je podle autorů organizační kultura, která přeje týmovosti, tým sám jako společenství lidí, jež dokáže upozadit hierarchickou strukturu a ve jménu úkolu pěstovat vzájemné vztahy včetně otevřené komunikace, a vícestranné kontraktování, které zaručuje rovnocenné rozložení zodpovědnosti a moci mezi zadavatelem supervize, supervidovaným týmem spolu s jeho vedoucím a supervizorem. Kniha proto důsledně vyvažuje pohledy tří "smluvních stran" - lidí, kterým týmová externí supervize může přinášet užitek, chtějí-li dobře sloužit svým klientům. Kniha stojí na třech pilířích: První část představuje světy jednotlivých aktérů (organizace, týmu a supervizora), druhá základní oblasti supervidování (cíle, vztahy a procesy) a třetí provází obloukem supervizní spolupráce (od kontraktování přes supervidování k hodnocení). 

Systemické myšlení dnes již přesahuje rodinnou terapii a zahrnuje také další oblasti práce, od individuální a párové terapie přes supervizi až k organizačnímu rozvoji v lékařství a sociální práci, stejně jako v managementu a poradentství pro politiky. Tato prakticky zaměřená kniha rozvíjí teoretické koncepty, z nichž vychází systemické myšlení, podrobně nás seznamuje s technikami a možnostmi jejich využití a přibližuje nám je na četných příkladech z praxe. Zachycuje aktuální kontroverze a v kritice systemické teprapie naznačuje také budoucí vývojové tendence a nové oblasti aplikace. 

Samostatný psychoterapeutický směr systemická terapie vznikl na začátku osmdesátých let 20. století jako další fáze vývoje rodinné terapie. Metody a techniky systemické terapie se však už dlouho používají i v jiných terapeutických školách a v nejrůznějších aplikačních oblastech. Kurt Ludewig patří k první generaci systemických terapeutů a je autorem několika základních publikací v oboru. Tuto svou knihu koncipoval jako úvod do problematiky, shrnuje v ní pregnantním a srozumitelným způsobem základy systemické terapie. Autor popisuje nejprve podstatu systemického myšlení na úrovni biologie, neurověd, sociologie a systemické teorie, v druhé části jsou pak představeny základy systemického jednání v terapeutické praxi. Kniha se stane cenným průvodcem jak pro studenty psychologie a příbuzných oborů a zájemce o systemickou terapii, tak i pro psychology a terapeuty. 


Dnes již klasické dílo o šamanismu a nejpřednější zdroj informací, který razil cestu šamanské renesanci na Západě. Antropolog a praktikující šaman Michael Harner nám nabízí nepřekonatelnou učebnici praktického šamanismu, v níž s hlubokým vhledem vysvětluje, co je šamanismus, odkud přišel a jak z něj můžeme i my učinit součást svého života. 

Ať už je vám dvacet, čtyřicet nebo šedesát let, mnozí z vás pravděpodobně stále hledáte odpověď na onu věčnou otázku: Čím jednou budu? Možná potřebujete pomoci zjistit, co chcete - a jak toho dosáhnout. Ve své fenomenální knize navazují Bill Burnett a Dave Evans na jejich mimořádně úspěšný kurz Life Design (pořádaný na Stanfordově univerzitě), který absolvovaly tisíce lidí - od studentů přes profesionály uprostřed své kariéry po důchodce - hledající novou budoucnost. Jejich jednoduchá metoda vás naučí, jak používat základní designérské nástroje k vytvoření života, jaký si představujete. Ne, nejde o to "následovat svou vášeň," jak radí mnozí: možná žádnou "vášeň" zatím nemáte. Designéři vytvářejí světy a řeší problémy pomocí designérského myšlení. Autoři v této knize ukazují, jak nám designérské myšlení může pomoct vytvořit smysluplný a naplňující život, nehledě na to, kdo nebo kde jsme, čím jsme se živili nebo živíme nebo jestli jsme mladí nebo staří. 


Kniha Jak získávat přátele a působit na lidi zaujímá významné místo v historii knižního trhu jako jeden z nejúspěšnějších mezinárodních bestsellerů všech dob. Splnila očekávání mnoha lidí a její zásady stále platí. S legendárním Dalem Carnegiem: - vybřednete z rutinních postupů, získáte nové ambice - dozvíte se, jak kritizovat, a přesto zůstat oblíbení - vzroste váš vliv i schopnost dotahovat věci do konce - naučíte se změnit lidi, aniž byste se jich dotkli - stanete se zábavnějšími společníky - nadchnete své spolupracovníky - budete skutečná vůdčí osobnost.


Kniha představuje čtenářům model Virginie Satirové. Shrnuje základní východiska systému práce s klientem a nabízí přehled používaných technik, využitelných v individuální, párové i skupinové terapii. Je akcentován důraz na vnitřní proces klienta i terapeuta, propojení intrapsychických a interpersonálních systemických procesů. Publikace je určena jak profesionálům pracujícím v pomáhajících profesích, tak i zájemcům z řad laické veřejnosti; je doplněna rozhovory s Virginií Satirovou a informacemi o českých i zahraničních organizacích pracujících v Modelu růstu. 


Poslední publikace autorů věnujících se Modelu růstu (Transformační systemické terapii) v níž John Banmen a jeho kolegové nabízejí pohled na tento terapeutický směr v 21. století. Jednotlivé kapitoly knihy jsou věnovány zásadním tématům, která jsou významná nejen pro Model růstu, ale i pro jiné terapeutické školy - spiritualitě v psychoterapii, multikulturním otázkám terapie, osobnosti terapeuta, kongruenci a dalším. Mimo obecná témata nabízí kniha pohled na užití Modelu růstu v oblasti práce s klienty s depresí, se zkušeností sexuálního zneužívání, s problematikou sebevražd. Za pozornost stojí kritické zhodnocení Modelu růstu, které se mnohým může stát východiskem pro další práci.


Zakladatelka rodinné terapie Virginia Satir předkládá v této knize svůj pohled na rodinu, komunikaci a terapii. Vychází z předpokladu, že jedince lze pochopit a léčit pouze v sociálním kontextu, především pak v kontextu rodiny. Rodinu považuje za systém tvořený nejen jednotlivými členy-prvky, ale především vztahy mezi těmito prvky. Terapii pak zaměřuje právě na vztahy mezi členy rodiny - na jejich způsob komunikace. Aby došlo ke změně u jedince, je třeba působit na celý vztahový systém a kontext a měnit ho. Autorka je přesvědčena, že klient je rovnocenný partner a terapeut používá své osobnosti a odbornosti k tomu, aby v něm probudil jeho vlastní zdroje a mechanismy vedoucí k uzdravení.


Kniha Jistou cestou k bohatství, kterou napsal autor Wallace D. Wattles je realistický, jasný a praktický návod. Není rozborem teorií. Popisuje mentální a duchovní přístup, jak zbohatnout. Je určena pro všechny, kteří mají nesmírnou potřebu peněz, přejí si nejdříve zbohatnout, a potom filozofovat. Je určena pro ty, kteří chtějí výsledky a jsou ochotni přijmout vědecké závěry jako podklad pro jednání, aniž by rozebírali všechny postupy, podle kterých se k těmto závěrům došlo. 

Sedm duchovních zákonů úspěchu představuje účinné principy, které vám umožní dosáhnout mistrovské úrovně životního konání. Věnujete-li jim pozornost a budete-li cvičit podle návodu naznačeného v této knize, poznáte, že můžete ztvárnit všechno, nač pomyslíte - dosáhnete bohatství, peněz a úspěchu, které si přejete. Také zjistíte, že se váš život stal radostnější a že oplývá v mnoha směrech hojností, protože tyto duchovní zákony činí život smysluplným. V knížce Sedm duchovních zákonů úspěchu najdete tajemství, jak naplnit všechny své sny. Deepak Chopra zkoncentroval esenci svého učení do sedmi prostých, ale mocných principů, které lze snadno uplatnit ve všech oblastech našeho života. Choprovo dílo oslovilo miliony čtenářů a patří bezpochyby k nejvyhledávanějším a nejprodávanějším knihám ve svém žánru. Sedm duchovních zákonů úspěchu je skutečnou výbavou pro duchovního cestovatele 20. století

Kniha Jaroslavy Timkové, které v interview odpovídal jedinečný motivační speaker, trenér a mentor Mark Dzirasa, spojuje profesní růst s růstem podnikatelským a dokonce i s růstem duchovním.
Najdete v ní techniky z korporátních tréninků, myšlenky a návody od úspěšných podnikatelů z celého světa, stejně jako Markovy zážitky s velkými osobnostmi duchovního života. Dostanete praktické návody pro váš osobní růst, ale poznáte také rituály a praktiky z různých spirituálních tradic ze všech kontinentů. Projdete s Markem jeho zážitky z duchovních praktik, jeho zkušenosti ze světa podnikání i politiky a navíc zkušenosti ze životů stovek lidí, se kterými Mark pracoval.
Je to kniha, která bude vaším průvodcem na cestě od oddělenosti k jednotě, na cestě od mentality nedostatku k mentalitě hojnosti, zkrátka na vaší cestě od strachu k lásce.  


Nejsilnější stránkou autora mnoha bestsellerů Malcolma Gladwella je podívat se na věci zcela jinak, než je obvyklé. V knížce Mimo řadu svým nenapodobitelným lehkým perem, díky němuž si získal zástupy čtenářů po celém světě, píše o úspěchu. Ovšem jako vždy po svém. Zamýšlí se například nad tím, proč někteří lidé v životě uspějí, proslaví se a zbohatnou, zatímco jiní, třeba stejně inteligentní, snaživí a pracovití, nikoli. 


První ucelená publikace o práci Miltona H. Ericksona uvolnila ve světě vlnu nebývalého zájmu o "ericksonovský" psychoterapeutický přístup. V Česku vychází tato monografie poprvé. Publikace je pestrým souborem rozmanitých kazuistik, které nejlépe ilustrují autorovu psychoterapeutickou práci. Uspořádal je rodinný terapeut Jay Haley podle takzvaného životního cyklu rodiny. Lidé se svými starostmi, potížemi a nemocemi jsou zde zachyceni v různých životních etapách, kterými procházejí oni i jejich rodiny. Kapitoly s jednotlivými komentovanými kazuistikami následují po úvodu do principů strategické terapie Miltona Ericksona. Mnohdy provokují, vždy inspirují a nutí k přemýšlení.  Jeho myšlenky dodnes inspirují všechny zastánce metod komunikační, strategické, systémové, systemické a narativní psychoterapie a moderní hypnoterapie.

V dnešní době neustálé online dostupnosti většina lidí ztratila schopnost ponořit se hluboce do práce a své dny místo toho tráví v horečné smršti emailů a sociálních sítí, aniž by si uvědomovali, že existuje lepší možnost. V knize Hluboká práce představuje Cal Newport svůj stejnojmenný koncept - schopnost soustředit se bez rozptylování na kognitivně náročné úkoly. Hluboká práce vám umožní rychle pochopit složité koncepty a vytvářet lepší výstupy v kratším čase, díky čemuž se zlepšíte v tom, co děláte, a získáte pocit skutečného naplnění z mistrně odvedené práce. Jde vlastně o jakousi superschopnost ("nové IQ") stále konkurenčnější ekonomiky 21. století. Místo omílání, že rozptylování je špatné, oslavuje Newport přínosy opaku. V knize rozdělené na dvě částí nejdříve dokládá, že pěstování zvyku hluboce pracovat má obrovské výhody téměř v jakékoli profesi. Poté přichází s propracovaným tréninkovým plánem v podobě čtyř "pravidel", který má přenastavit vaši mysl a zvyky tak, aby přispívaly k rozvoji schopnosti hluboce pracovat. 


Sedm principů spokojeného manželství je vyvrcholením celoživotního díla významného amerického psychologa Johna Gottmana. Jeho terapeutická praxe a desítky let probíhající pozorování stovek párů vedly Gottmanův tým k odhalení sedmi základních principů, typických pro úspěšné dlouhodobé vztahy. Tyto principy lze použít jako lék na pokulhávající vztah. Díky vědeckému přístupu a srozumitelnému výkladu je toto druhé přepracované vydání knihy zlomovým milníkem v publikacích o vztazích. Kniha obsahuje i praktická cvičení, jejichž účinnost může být pro čtenáře knihy dokonce vyšší než efektivita běžné manželské terapie. 

Autor v jedné ze svých nejslavnějších knih - přímo klasice na téma krátké terapie zaměřené na řešení - používá metaforu klíčů. Stížnosti jsou jako zámky ve dveřích. Je ovšem jedno, jak jsou tyto zámky složité, protože k otevření dochází pomocí klíče. Autor dokonce přichází s myšlenkou univerzálního klíče, tedy terapeutické intervence, která bude fungovat v širokém spektru problémových situací. V souladu s tím de Shazer prohlašuje, že proces řešení je podobnější než problémy, které se snaží lidé řešit.
Autor se ve své knize, v níž je znatelně inspirován Miltonem Ericksonem a institutem MRI, vrací ke vzniku tradičních technik terapie zaměřené na řešení (práce s preferovanou budoucností, výjimkami, mapování změn, práce s kontextem atd.) a ke kořenům tohoto přístupu. Popisuje experimenty, které jeho tým prováděl. Jeho kazuistiky připomínají napínavé detektivní povídky.


Jak se mají mladí muži v dnešním světě? Mezinárodně uznávaný psycholog Philip Zimbardo ve spolupráci s kolegyní Nikitou Coulombovou ukazují, jak se mužnost ocitá v krizi. Upozorňují na zoufalou neschopnost současných mladíků dospět a odolat nástrahám virtuální reality. Alarmující apel vzbudil celosvětový zájem odborníků i veřejnosti. 


Lidé, kteří se obávají změny, to mají v životě těžké. Životní okolnosti se čas od času mění a spolu s nimi jde ruku v ruce nutnost naší vlastní změny - důvody mohou být osobní, ale i pracovní. Prvním a zásadním momentem je rozhodnutí ke změně, teprve po něm následuje nutnost realizace rozhodnutí. Jak mohou vypadat první kroky? Jak pečovat o další proces změny? Autor popisuje zábavnou a názornou formou základy, utváření a meze procesu změny a nabízí řadu konkrétních a osvědčených podnětů, jak dát svému profesními či osobnímu životu nový směr. V knize uvedené metody a strategie jsou doplněny praktickými cvičeními či příklady. Knihu ocení čtenáři, kteří se v osobním či profesním životě dostali situace, která vyžaduje jejich vlastní změnu. Využijí ji i blízcí dotyčných osob, kteří jim mohou v procesu vlastní změny pomáhat.


Jedna z nejcitovanějších monografií o lidské komunikaci na světě, kterou se etablovala tzv. komunikační psychoterapie psychologů a psychiatrů z Palo Alta. Klíčovými body knihy jsou radikální pohled na vznik schizofrenií, vyplývající podle autorů z rodinných vzorců, rozbor tzv. dvojných vazeb a návrhy na jejich využití terapeutem, ukázky komplementární a rivalitní komunikace, koncept nekonečných komunikačních "her" a analýza paradoxů a paradoxních situací. 

Narativní systemický přístup jde do hloubky lidské komunikace. Pracuje s jazykem, s jeho zamlčenými a zhuštěnými významy, vzorci myšlení a usiluje o efektivitu a užitečnost vzájemné komunikace. Rozšiřuje fakta o příběhovou stránku umožňující vidět řešená témata v širších souvislostech, a nacházet tak účinnější a trvalejší řešení. Základní myšlenkou přístupu je, že vše se děje v kontextu systémů (firma, tým, rodina, jedinec jako systém) a zahrnuje větší komplexitu lidského a firemního života, dále již neredukovatelnou. Autoři rozvíjejí otevřený dialog, vyznačující se úctou k postmoderním teoriím a hravostí, otevřeností a respektem k přítomným možnostem situace-kontextu a osob v rozhovoru. Teoretický výklad doplňují ilustrace z praxe a otázky k zamyšlení. PhDr. Vratislav Strnad je dlouholetý pedagog, systemický teoretik a narativní terapeut s praxí v oblasti koučování. Mgr. Alžběta Nejedlá je konzultantka, systemická a narativní koučka s terapeutickou praxí.


Filozofické intelektuální hry nám pomáhají při hledání odpovědí na základní otázky života, dávají nám prostor k přemýšlení o sobě.Velcí filozofové - od Sokrata k Sartrovi - tyto duchovní experimenty rozvíjeli, aby se přiblížili k tématům, jako jsou morálka, vědomí, štěstí nebo spravedlnost.Autor shromáždil ty nejdůležitější filozofické hry, srozumitelně je vysvětluje, komentuje a zároveň nás vybízí k hledání vlastních odpovědí. 


Jak skutečná je skutečnost? Jsou naše představy o světě pouze výmysly, nebo se shodují s vnější realitou? Je možné poznat pravdu? To jsou otázky, o nichž ve svých rozhovorech debatují fyzik a filozof Heinz von Foerster a vědec zabývající se problematikou médií Bernhard Pörksen. Společně pátrají po hranicích naší schopnosti poznávat, diskutují o zdánlivé objektivitě našeho smyslového vnímání, následcích terorismu pravdy a o tom, jak souvisí poznání s etikou, způsobem uvažování a schopností dospět ke správným záměrům. 

Kniha představuje 50 nejběžnějších chyb, kterých se psychoterapeuti ve své praxi dopouštějí. Patří mezi ně např. neznat vlastní limity, ignorovat vědu, poškozovat terapeutický vztah, nepečovat o hranice, dopouštět se špatného časování, nepředcházet vlastnímu vyhoření a mnoho dalších. Kromě jejich popisu autoři zároveň nabízejí k úvaze, jak se jich vyvarovat. Jde o užitečný text především pro psychoterapeuty v praxi a studenty v terapeutickém výcviku, ale publikaci využijí také psychologové a pracovníci pomáhajících profesí. Bernard Schwartz, Ph.D., je specialista na poli sportovní psychologie, autor řady knižních titulů. John V. Flowers, Ph.D., je profesor psychologie na Chapman University, klinický psycholog v soukromé praxi, klinický supervizor, autor řady knižních titulů. 

* Jak přimět mozek, aby se pustil novými cestami?* Jakými způsoby zlepšit práci svého mozku?* Proč se vyvarovat multitaskingu a posilovat koncentraci?* Kolik stresu si můžeme ušetřit prožíváním přítomnosti a meditací?* Jak se snadněji motivovat a posilovat svou vůli?* Co se děje v mozku, když se rozhodujeme?* Jak rozvinout kreativitu a snadněji se učit?* Jak nám pomáhá pohyb, spánek a strava?* Jak si spolehlivě pamatovat?Na tyto a mnohé další otázky naleznete odpověď v knize několikanásobné juniorské mistryně světa v paměťových disciplínách a autorky bestselleru Jak si vybudovat fantastickou paměť. Po jejím přečtení už váš mozek nikdy nebude stejný jako dřív!V tomto "návodu k použití vlastní hlavy" se vám otevírá cesta k těm nejneuvěřitelnějším schopnostem vašeho mozku. Naučíte se rozpoznat nástrahy vlastní mysli, ať už jde o prokrastinaci, sebepřetěžování či různé bloky, zjistíte, jak se jim vyhnout a jak se soustředit na to, co vás posune dál - k vaší skutečné genialitě. 


Sedmý smysl je o tom, co vidí a cítí dnešní úspěšní lidé: síly, které jsou pro většinu z nás skryté, ale stojí za vším od technologických změn až po obtížnou politickou situaci. Tajemství se skrývá ve fenoménu dnešní doby, kterým jsou sítě (nejen Internet, ale také sítě obchodů, financí ad.). Autor vychází ze svých zkušeností poradce pro armádu, generální ředitele a politiky, a bere čtenáře do samého srdce dnešních v mžiku propojených systémů. Odhaluje, co vědí vítězové a kam ti ostatní zatím nedohlédli.